Мястото, където приготвяте храна, изисква перфектно осветление. Съвременните кухненски мебели са с локално осветление на функционалната зона. Комплектите без осветление могат да бъдат допълнени с прожектори.
Съвети как правилно да направите осветление в кухненските мебели:
Използвайте крушки за надземни мебели.
Популярни светодиоди, луминесцентни лампи и халогени, предназначени за монтаж на долния рафт на висящи шкафове. Такива елементи дават насочен ярък блясък, осветяват добре работната зона.
В магазините се продават различни модели на такова осветление. Тук ще намерите малки прожектори, лампи със защитен пластмасов корпус.
Издръжливият корпус предотвратява попадането на мазнини, вода, гореща пара върху крушките, скрива проводници и грозни части на лампата. Резултатът е, че стаята изглежда спретнато и по-лесно се почиства.
2. Използвайте LED ленти.
Тези леки елементи са поставени в профил, изработен от здрав алуминий или топлоустойчива пластмаса. Удобно е да включвате и изключвате лентата, да контролирате удобно нивото на осветеност с помощта на превключвател или дистанционно управление.
Шкафове и рафтове, които мигат отвътре, изглеждат оригинални и решават проблема с локалното осветление. Огледална престилка с ICE лента от различни цветове е друг нестандартен вариант за организиране на подсветката на плота.
3. Използвайте димируеми осветителни тела.
Димерът ви позволява да регулирате яркостта на светлинния поток във функционалната част на кухнята. Използва се за създаване на приглушено осветление на кухненската маса за романтични вечери.
Как да изчислим осветлението
За приятен и безопасен престой в стая, където светлината не натоварва очите, не удря очите и работните повърхности са добре осветени, трябва да създадете рационално осветление в кухнята.
Най-простият метод е да се изчисли мощността по отношение на кухненската площ. Според формулата е необходимо общата площ на помещението да се раздели на броя на източниците на сияние и към тях да се добави средният индикатор за мощност – 20 вата на квадрат.
Дизайнерите използват специални схеми, които показват приблизителното количество осветеност за различни помещения и видове лампи.
Как да направим кухненското осветление енергийно ефективно? Как да направим стаята комфортна по отношение на осветеността с по-малко потребление на енергия? Дизайнерите споделят тези съвети:
● Помислете за цветовата схема. Светлите тонове отразяват цвета по-добре от тъмните тонове. При същия брой и мощност на осветителните тела в светлите интериори ще има по-добро осветление.
● Използвайте отразяващи повърхности. Стъклен гръб, огледални плочки, лъскави опънати тавани и фасади на кухненските шкафове – всички имат отразяващи свойства. Пространството ще изглежда по-голямо, по-светло.
● Използвайте осветителни тела със същия интензитет. Задайте си въпроса – каква трябва да бъде атмосферата в кухнята? Уютен, успокояващ или, напротив, остър, ободряващ? Въз основа на това изберете интензитета и цветовата температура на светлинния поток.
Жълтата светлина на лампите успокоява, настройва за почивка. През деня – ободрява, концентрира вниманието.
Интензитетът на светлинния поток зависи от размера на помещението. За малки кухни (4-5 квадрата) мекото осветление се осигурява от светлинен поток в рамките на 400 лумена, ярко – 900 лумена. За средни стаи (6-10 квадрата) важат други числа – меки 700 lm, светли – 1200 lm. Просторните стаи (10-20, 20-30 квадрата) изискват по-висок интензитет на светлинните елементи – съответно 1800 и 2500 лумена.